Военнослужещ от Нидерландия в България, част от съвместната мисия за охрана

...
Военнослужещ от Нидерландия в България, част от съвместната мисия за охрана
Коментари Харесай

Информация за F-35 срещу парична сума и чувствителните отношения между България и Русия

Военнослужещ от Нидерландия в България, част от съвместната задача за защита на въздушното пространство над страната ни, е получил предложение да показа информация за американските изтребители F-35 " против парична сума ".

За да се предотврати приключване на персонална информация и опити за изнудване войниците, участващи в задачата у нас, е трябвало да предадат персоналните си телефони.

Твърдението е част от просторен репортаж на нидерландското издание NRC за задачата за така наречен air policing над България с 4 самолета F-35. Цитиран е командирът на военните елементи Томас. Повече данни за съответния случай няма. Но медията разказва за " сензитивните " връзки сред България и Русия на фона на нашествието в Украйна. 

Поводът за публикацията е среща с медиите от 14 април, отдадена на съвместното осъществяване на задания по усилена защита на въздушното пространство над България, в която вземат участие началникът на защитата ген. Емил Евтимов, посланикът на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Симон ван дер Бург и командирът на Военновъздушните сили на страната генерал-лейтенант Денис Лаут.

Припомня се, че в България, за подсилване на Източния фланг на НАТО и укрепване на качествата за air policing, от началото на април до края на май се намират 100 военнослужещи от кралството, а изтребители F-35, техника, логистика и палатки са ситуирани в натовската авиобаза " Граф Игнатиево ". 

Началото на задачата беше обещано предходната седмица в „ Граф Игнатиев “ на фона на съветската инвазия в Украйна.

Веонните самолети на Нидерландия патрулират над небето ни дружно с българските МиГ-29,. В интервенцията военновъздушните сили на Кралство Нидерландия работят дружно с българските.

Въпреки че и двете страни акцентират значимостта на съдействието във връзка с задачата, вижданията им за войната се разграничават, споделя холандското издание.

Командирът на военновъздушните сили на кралството - генерал-лейтенант Денис Лаут, няма никакви терзания " да вземе страна ", той говори открито за съветската инвазия в Украйна и предизвестява сътрудниците от НАТО да пазят сигурността на източните граници.

„ Трябва да имаме поради, че до момента в който в този момент стоим тук на независимост, народът на Украйна страда от груба съветска експанзия. Трябва да мислим за тях през днешния ден “, споделя Лаут.

Подобна изразителност обаче липсва в речта на началника на българската защита ген. Емил Ефтимов, означават от NRC. В речта си Ефтимов натъртва на съдействието на България със съдружниците от НАТО в региона на защитата на въздушното пространство над страните от Алианса, само че пропуща геополитическата новост.

Разликата сред двете изявления е основна, написа изданието. Докато Холандия е уверена в нуждата от поддръжка за Украйна, в България това е доста по-малко ясно, защото българските връзки с Русия са „ политически сензитивен въпрос “.

От изданието напомнят връзките на България с някогашния Съветски съюз и оставката на министъра на защитата Стефан Янев, който избягваше да дефинира съветската инвазия в Украйна като „ война “. Описват и актуалната политическата обстановка в страната, в която „ четирипартийната коалиция на Кирил Петков е уязвима, изключително що се отнася до връзките с Русия “.

Медията дава за образец желанията на Българска социалистическа партия да напусне държавното управление, в случай че България стартира да доставя Украйна с оръжие. Припомня и исторически обстоятелства за страната ни, разказва и полемиката за Паметника на Съветската войска в центъра на София.

Тази несигурност на въздейства на възгледите на генерал-лейтенант Луит: 

„ Това, което се случва в Украйна е извънредно и е вследствие на съветската експанзия. Фактът, че българите може да го виждат или формулират друго, няма последици за нашите старания. Ние сме експерти “, сподели Луит в репортаж на NRC: 

В дневния ред на НАТО източният фланг е приорите номер едно. По образеца на балтийските страни се основават бойни групи на Алианса, ситуирани в Унгария, Словакия, Румъния и България. Очаква се на срещата на върха на НАТО през юни в Мадрид да последват диалози за непрекъснати подкрепления по източната граница на Европа.

Холандският принос за подсилване на източния фланг не се лимитира единствено до България. 150 бойци към този момент отпътуваха за Словакия, а броят на военнослужещите в Литва също се усилва.

„ НАТО е нашата гаранция за сигурност. Холандската граница е без значение за мен. Нашата същинска граница е тук, в Източна Европа “, споделя военачалник Луйт.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР